Kısa Özgeçmiş

Vali Doç. DR. MUSTAFA TAMER’İN ÖZGEÇMİŞİ

Vali Doç. Dr. Mustafa TAMER’in ”Mülki İdare Amiri Mustafa TAMER ” ve ”Bilim Adamı Mustafa TAMER” olarak iki yönlü mesleki kariyeri bulunmaktadır.

1958 yılında Sivas iline bağlı Şarkışla İlçesinde dünyaya geldi. İlköğrenimini Şarkışla Cumhuriyet İlkokulu’nda ve Şarkışla Ortaokulu’nda tamamladıktan sonra , Kayseri Lisesi’ nden 1976 yılında mezun oldu. Aynı yıl Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne kayıt yaptırarak adı geçen fakülteyi 1980 yılında bitirdi. 1981 yılında Merkez Bankası İdare Merkezi’nde göreve başladı. 1981 yılında açılan kaymakamlık sınavını kazanarak Kayseri Valiliği’ ne Maiyet Memuru olarak atandı.

Daha sonra sırasıyla; Horasan, Yeşilhisar, İncesu, Pınarbaşı ve Reşadiye İlçelerinde kaymakam vekilliği görevlerinde bulundu. Askerliğini kısa dönem er olarak 1983 yılında Isparta da tamamladı. Bu görevlerinden sonra , Niğde-.Ulukışla ve Elazığ-Kovancılar kaymakamlıkları yaptı.1987 yılında Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü Kamu Yönetimi Lisansüstü Uzmanlık Programın’ da Yüksek Lisans yaptı. 1988 yılında bilgi ve becerisini artırmak üzere İngiltere’ ye gitti. 1990-1993 yılları arasında Erzurum Vali Yardımcılığı ve Vali Vekilliği (5 ay ) görevlerinde bulunan Dr. Mustafa TAMER, 1993-1997 yılları arasında İçişleri Bakanlığı bünyesinde Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Aynı zamanda , Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yönetim Organizasyon Anabilim dalında daha önce başlamış olduğu doktora çalışmasını 1993 yılında tamamladı. 1997-2000 yıllarında İzmir Vali Yardımcısı olarak görevini sürdürdü. Aynı yıllarda , İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’ nde Yerel Yönetimler konusunda öğretim görevlisi olarak da dersler verdi.. 2000 yılında Iğdır Valiliği görevine atandı. 2002 yılında ise Merkez Valiliği görevine getirildi ve halen bu görevde bulunmaktadır.

Meslek yaşamı boyunca çok sayıda ödül, plaket ve takdirname aldı. 1998 yılında İzmir’de İzmirliler Derneği tarafından ”İzmir’de Yılın Kamu Görevlisi” seçildi.

Bu arada Kırıkkale Üniversitesinde ve Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi’nde de dersler verdi.

Diğer yandan; Üniversitelerarası Kurul Başkanlığına; Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler Temel Alanı -Yerel Yönetimler, Kent ve Çevre Politikası ana bilim dalı alanında müracaat etmiş olduğu DOÇENTLIK SINAVINDA BAŞARILI OLDU ve Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı’nın kararı ile Mart 2018 itibariyle ”DOÇENT ÜNVANI” almaya ve kullanmaya hak kazandı.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yüksel Lisans ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi – Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Lisans düzeyinde 2015 yılından itibaren dışarıdan öğretim görevlisi olarak dersler verdi. Halen İzmir Katip Çelebi Üniversitesi bünyesinde dışarıdan öğretim görevlisi olarak görev yapmaya devam etmektedir

Meslek yaşamı boyunca çok sayıda ödül, plaket ve takdirname aldı. 1998 yılında İzmir’de İzmirliler Derneği tarafından yılın kamu görevlisi seçildi. Halen bilimsel çalışmalara ve özellikle yerel yönetimler ve belediyelerle ilgili seminer, konferans, toplantı vs çalışmaları ile devam etmektedir. Dr. Tamer’ in idareciliğinin yanında; çeşitli konularda tek ve müşterek olarak yayınlanan 26 adet kitabı, çok sayıda inceleme ve araştırma yazısı, 263 adet makale, 13 adet yayınlanmamış bilimsel inceleme, 19 adet çeşitli gazetelerde yayınlanmış köşe yazıları ile tebliğ, konferans ve seminerler, gazete, radyo ve televizyon röportajları ile etkin ve üretken bir düşünce yaşamı bulunmaktadır.

Meslek hayatı boyunca; belediye başkanlığı, kaymakamlık, vali yardımcılığı, daire başkanlığı ve valilik dahil çeşitli görevlerde bulundu. Halende İçişleri Bakanlığı bünyesinde da Merkez Valisi olarak görev yapmaktadır. Mülki idare amirliğinin yanında; yapmış olduğu Yüksek Lisans, Doktora ve Doçentlik çalışmalarının doğrultusunda; özellikle bilimsel alanda çalışmalar yaparak boş vakitlerini değerlendirmektedir. Söz konusu çabalarını daha da ileri götürerek kurumsallaştırmak ve kalıcı hale getirmek için bir vakıf kurmaya karar verdi. Bu amaç doğrultusunda; Mustafa Tamer Stratejik Araştırmalar Vakfı (MTSAV) tüzel kişilik kazanarak İzmir’de faaliyetini sürdürmektedir.

Amacı Türkiye’de; kamu yönetimi, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve özel sektöre yönelik olarak çeşitli konularda gerekli bilimsel araştırma ve çalışmaları yapmak olarak belirlenen Vakıf özellikle yerel yönetimlere yönelik çalışmaları ön planda tutmak üzere çalışmalarını kaliteli ve emin adımlarla sürdürmektedir. İşte bu doğrultuda çeşitli kitapların yayınlanması çalışmaları devam etmektedir. Vakıf amacında belirtilen ilkeler doğrultusunda çalışmalarını sürdürmektedir.  Vakıf Yönetim Kurulunun aldığı kararlar doğrultusunda kitap satışı, bilimsel araştırma projeler, katıldığı konferans ve sempozyumlar, konaklamalı seminerler, hizmetiçi eğitim, ücretsiz aylık seminerler, kitap fuarına katılım , danışmanlık hizmetleri ve diğer faaliyetlerin gerçekleştirilmesine devam edilmektedir.

Vali Doç. Dr. Mustafa TAMER sosyal yaşamında çok sayıda dernek ve vakfın kurulmasında ve yürütülmesinde öncü rol aldı ve sivil toplum kuruluşlarında görev üstlendi.

Evli ve iki çocuk babası olan TAMER, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google+
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on print
Print
Mustafa TAMER Kimdir?
1958 yılında Sivas iline bağlı Şarkışla İlçesi”nde dünyaya geldi. İlk öğrenimini Şarkışla Cumhuriyet İlkokulu”nda (1965-1970) ve Şarkışla…
Sosyal Ağlar
Beni sosyal ağlardan takip ederek hakkımda daha çok bilgi bulabilir ve daha fazla güncel bilgi alabilirsiniz.
İletişim