Memurdan tencereli kuru soğanlı ve ekmekli protesto

Başkent Ankara’da Büro Memur-Sen üyesi bir grup, 2013 yılında memura yapılan yüzde 3’lük zammı protesto etti. Grup, memurlar için açılan temsili 2013 yılı tenceresinden çıkan ekmek ve kuru soğanı ise yedi.

Büro Memur-Sen, kamu çalışanlarının fazla mesai ücretinin, ikramiyelerinin ve ek ödemelerinin kaldırılması ile memura verilen yüzde 3’lük zammı protesto etti. Büro Memur-Sen üyesi yüzlerce kişi, ‘kaşıkla verdiler kepçeyle aldılar’ ‘sadaka zammı al başına çal’ sloganları atarak ‘sadaka değil hakkımızı istiyoruz’ ‘kapıkulu değil devlet memuruyuz’ dövizleri taşıdı.

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan eylemde yaptığı konuşmada, “Memura yapılacak yüzde birlik fazla zamla ‘ülke batar’ edebiyatı yaparlar, çalışanlara çay kaşığıyla verdiği zammı kepçeyle geri almaktadır. Yoksulluk sınırının 3 bin lira olduğu günümüzde memurlarımız aileleriyle birlikte yoksulluğa mahküm edilmektedir” dedi. Son bir yıl içinde doğalgaza, elektriğe ve akaryakıta ortalama yüzde 30’un üzerinde zam geldiğini belirten Yazgan, buna rağmen kamu çalışanlarına yapılan yüzde 3’lük zammın komik olduğunu ifade etti. Zorunlu olarak tüketilmesi gereken ürünlere gelen zamlar karşısında memurun aldığı zammın kartopu gibi eriyip gittiğini kaydeden Yazgan, “Memura yapılacak yüzde birlik fazla zamla ‘ülke batar’ edebiyatı yapanlar, çalışanlara çay kaşığıyla verdiği zammı kepçeyle geri almaktadır. Yoksulluk sınırının 3 bin lira olduğu günümüzde memurlarımız aileleriyle birlikte yoksulluğa mahküm edilmektedir. Bizler insanca yaşamak, ailemizin karşısına boynu bükük değil gururla gitmek, çocuklarımıza güçlü bir gelecek hazırlamak istiyoruz. Kısacası sadaka değil, hakkımızı istiyoruz” diye konuştu.

Protesto gösterisinde Büro Memur-Sen, memurun 2013 yılı tenceresini açtı. Memurun tenceresinden ekmek ve kuru soğan çıktı. Memurlar tencereden çıkan ekmeği ve kuru soğanı eylem alanında afiyetle yedi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google+
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on print
Print
Mustafa TAMER Kimdir?
1958 yılında Sivas iline bağlı Şarkışla İlçesi”nde dünyaya geldi. İlk öğrenimini Şarkışla Cumhuriyet İlkokulu”nda (1965-1970) ve Şarkışla…
Sosyal Ağlar
Beni sosyal ağlardan takip ederek hakkımda daha çok bilgi bulabilir ve daha fazla güncel bilgi alabilirsiniz.
İletişim